Tereyağı Yapımı

Tereyağı Yapımı

Yazar: KYÜ Okunma: 688 Yayın Tarihi: 14 Oct 2016 Yorum 0

Tereyağı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler tam yağlı çiğ süt ya da taze sütle mayalanmış ev yoğurdudur. Özellikle sık sık çiğ süt alanlar, sütü kaynatınca üzerinde biriken kaymakları biriktirip tereyağı yapımında kullanabilir. Aynı şekilde ev yoğurtlarının kaymakları da tereyağı için uygun bir malzemedir.

Devamını Oku

Kaşar Yapımı

Kaşar Yapımı

Yazar: KYÜ Okunma: 429 Yayın Tarihi: 14 Oct 2016 Yorum 0

Çiğ sütten de işlenebilen kaşar peynirinin üretiminde pıhtının işlenmesine kadar aşamalar beyaz peynir üretiminin yaklaşık aynısıdır. Yalnız maya sütün 60-80 dakikada pıhtılaşmasını sağlayacak şekilde katılmaktadır. Baskılı süzme işleminden sonra peynir suyu tamamen ayrılmış pıhtı, büyük parçalar halinde kesilerek fermantasyona bırakılır. Fermantasyonda amaç telemenin haşlama aşamasında kolay işlenebilmesi ve peynir hamurunun pürüzsüz olmasını sağlamaktır.

Devamını Oku

Tulum Peyniri

Tulum Peyniri

Yazar: KYÜ Okunma: 521 Yayın Tarihi: 14 Oct 2016 Yorum 0

Yaylalardan, köylerden toplanan koyun sütü, mayalanır.Mayalanan süt, yaklaşık bir saat sonra ince ve temiz bezden yapılmış süzeklere alınıp, peynir haline getirilir.Tulum Peyniri, üzerinden bir gece geçtikten sonra mandıraya getirilir, mandırada şeker torbaları büyüklüğünde torbalara Konur, bir hafta 10 gün üzerine bez örtüp hava ve toz almaması sağlanıp, suyunu tamamen çekmesi için bekletilir.

Devamını Oku

Süt Ürünleri Üretimi

Süt Ürünleri Üretimi

Yazar: KYÜ Okunma: 389 Yayın Tarihi: 08 Oct 2016 Yorum 0

Süt ürünlerinin besin değerleri, içerdiği yüksek protein, karbonhidrat ve yağdan dolayı oldukça yüksektir. Protein açısından vücudun temel yapı taşlarını sağlaması ve gelişim için gerekli en temel bileşikler olması, süt ürünlerini beslenmede vazgeçilmez kılar. Ayrıca mineraller açısından, süt ürünlerinin özellikle kalsiyum zengini olması da kemik gelişimi açısından bu ürünlerin beslenmede önemini ortaya koyar.

Devamını Oku

Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)